Evdeki Gizli Tehlike (Elektromanyetik Radyasyon)

Evdeki Gizli Tehlike (Elektromanyetik Radyasyon)

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, hayatımızın büyük bir kısmında kalıcı olarak yer edinen elektrikli cihazlar ve haberleşme araçları insan hayatı gün geçtikçe kolaylaştırmaktadır. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken aynı zamanda kullandığımız cihazların zararlı etkileri de bulunmaktadır. Bütün bu cihazlar elektromanyetik kirlilik kaynağıdır vebu kirlilik artık hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.Elektromanyetik radyasyon (EMR), zamanlahayatımızı bizimle birlikte paylaşan bir etken olmuştur.

Hayatımızın uzun bir kısmını evimizde geçirdiğimizi düşünürsek, evimizdeki elektromanyetik alan seviyesini biliyor muyuz?  Belkide etrafınızda yoğun bir elektromanyetik dalga vardır. Elektromanyetik alanı oluşturan kısmı 2 ye ayırabiliriz. Dış etkenler olarak, evimizin yakınlarında bulunan baz istasyonu,tv/radyo vericileri, yüksek gerilim hattından kaynaklanabilir.İç etken olarak ise  evin elektrik tesisatından kaynaklanabilir; eğer tavan yüksekliği düşükse, tasarrufluampulden ciddi bir şekilde ortaya çıkabilir,evimizde kullandığımız elektrikli aletlerden( modem, mikrodalga vs) kaynaklanabilir.

Dış kaynaklardan gelen etkiler, iç kaynaklardan ortaya çıkan etkiyle birleşir ve evimizin içerisinde, sürekli olarak var olan,ve sağlığımız üzerinde etki edebilecek elektromanyetik radyasyon ( elektromanyetik alan şiddeti) ortaya çıkartır.

ES TECH MÜHENDİSLİK olarak, insanların yaşam alanlarında var olan bu etkinin ölçümlenmesi, bu etkinin hangi kaynaklardan geldiğinin tespiti ve gerekirse spektrum analizörü ile ayrıştırılması, mümkün ise bu etkinin nasıl azaltabileceği hakkında bilgilerin paylaşılması ve sonuç olarak bir tehlikenin var olup olmadığının belirlenerek, çıkan sonuçların en doğru ve açıklayıcı şekilde insanlara anlatılmasıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın