Enterferans Ölçüm Hizmetleri

ES-TECH Mühendislik; Sizlere hizmet sunar.

ENTERFERANS ÖLÇÜM HİZMETLERİ

Her ne kadar enterferans sözcüğü çok farklı alanlarda karşımıza çıkan, geniş anlam yelpazesi olan bir sözcük olsa da, daha çok bilgi iletişim teknolojilerinde kullanılıyor. Peki enterferans nedir? Enterferans, yer yer radyo ekipmanlarında (örneğin kablosuz mikrofonlar) ortaya çıkan, uyarı dalgalarının birbirlerini bozma durumudur. Enterferans aralığı oldukça geniştir ve kimi zaman ufak tefek sorunlar yaratır, kimi zaman da sistemi tamamen çalışmaz hâle getirebilir. Basit önlemler alındığı takdirde önüne geçmek mümkün olsa da, gerçekleştiği zaman ciddi manada can sıkıcı bir durumdur. Uzman personelimizle 680 MHZ ile 8 GHZ arasında yayınlanan tüm sinyallarin detaylı ölçümü yapılmaktadır. Bu ölçüm sayesinde ortamda bulunan cihazların .( Wireless, TV, Mikrodalga fırın … )mevcut sistemde oluşturduğu sinyal çakışmaları tespit edilebilmektedir. Faraday kafeslerinde istenilen frekans izolasyonu bu sayede tespit edilerek ilgili raporlar hazırlanmaktadır.

Faraday Kafesi Nedir?

İletkenlerle ağır şeklinde örülmüş ya da iletken metal ile kaplanmış, iç kısmının dış kısmına elektriği iletmediği alana faraday kafesi denmektedir. Bu sayede elektrik alanının içeriye girmesi ya da dışarıya çıkması engellenmektedir. Yani kısacası herhangi bir alanda elektriğin hapsedilmesine ve orada kalmasın da fırsat vermektedir. Böylece elektromanyetik dalgalara karşı geçirmezlik çok daha güçlü bir noktaya ulaşır. Faraday Kafesi Çalışma Prensibi, atomların en dış yörüngelerinde bulunan değerlik elektronları; atomlarından kolay bir şekilde ayrılarak hareket etme yeteneğine sahip olmaktadır. Bu noktada, kapalı bir yüzeye sahip olan iletken bir cismin elektrik alanı içerisine yerleştirildiği hallerde söz konusu elektronlar iletkenin içerisinde bulunan hareket alanı sıfırlanana kadar hareket ederler. Elektrik alanının sıfırlanmasıyla beraber hareket sona ermektedir. Faraday kafesi; söz konusu ilkeye bağlı kalarak çalışmaktadır. İçerisinde bulunan nesneleri dış elektrik alanlarına karşı etkin bir şekilde korumaktadır.

Faraday kafesi; Günlük hayatta birçok farklı yerde uygulanmaktadır. Yanıcı parlayıcı maddelerin depolandığı binalar başta olmak üzere telsizle haberleşmenin yapıldığı binalarda, radyo frekans yayan cihazlarda ve elektronik kartlarda bulunan radyo frekans modüllerde kullanımına rastlanmaktadır. Potansiyel kıvılcımlara engel olmak adına günlük hayatta kullanıldığı bilinmektedir. Sonuç olarak, koruyucu özelliğinden dolayı günlük hayatta sıklıkla kullanımına rastlanmaktadır

ES TECH Mühendislik olarak alanında uzman mühendis ve tekniker kadromuzla faraday kafes kurulumu yapmaktayız. Kurulum yapıldıktan sonra gerekli ölçümleri yaparak müşteriye anahtar teslim iş yapmaktayız.